Aktualności

Zasady współpracy z nianią

Zasady dobrej współpracy z opiekunką

Decyzja została podjęta, zdecydowaliście się zatrudnić opiekunkę do dziecka. Przyjęcie do domu nowej osoby, obdarzenie jej zaufaniem I oddanie w jej ręce dziecka to często trudna i stresująca decyzja. Dlatego poniżej przedstawiamy kilka najważniejszych zasad udanej współpracy z nianią. Tak na dobry początek!

Uczciwość

Uczciwość przede wszystkim. Już od pierwszego spotkania należy szczerze porozmawiać z nianią o Waszych oczekiwaniach dotyczących wszystkich aspektów opieki nad dzieckiem. Opiekunka powinna poznać przestrzegane przez Was zasady dotyczące żywienia dzieci, sposobu spędzania czasu, metod wychowawczych, sposobu komunikacji z dzieckiem. Jest to czas, kiedy możecie sprawdzić, czy wartości dla nas ważne są spójne z tymi, którymi kieruje się wybrana przez Was niania.
Macie prawo pytać o stan zdrowia niani, nawyki, tryb życia, dyspozycyjność, ale też macie obowiązek poinformować ją o wszystkich sprawach związanych z Waszym dzieckiem oraz życiem rodzinnym, które będą miały związek z jej pracą.

2. Jasne określenie zasad

Jest to krok, który powinniście opracować szczegółowo jeszcze przed spotkaniem z nianią. Określenie listy priorytetów to punkt wyjścia do rozmowy już podczas pierwszego spotkania z nianią. Należy spisać (najlepiej w 2 egzemplarzach opatrzonych podpisami) zakres obowiązków oraz zasad, które są dla was ważne w opiece nad dzieckiem. Mówcie nawet o rzeczach, które wydają się wam oczywiste I błahe.

Co powinno znaleźć się w takim dokumencie?
informacje o oczekiwaniach dotyczących opieki nad dzieckiem (np. Sposób spędzania czasu z dzieckiem, ilość czasu spędzanego na świeżym powietrzu, możliwość zabierania dziecka do kawiarni, na teatrzyki, wystawy dla dzieci itp.)
informacje o najczęstszych kwestiach spornych w wychowaniu(np. Stosowanie kar I nagród, dostęp dziecka do telewizji, smartfonu, jedzenie słodyczy itp.)
zakres obowiązków (np. Opieka nad dzieckiem, pranie I prasowanie ubranek dziecięcych, gotowanie dla dziecka, gotowanie dla rodziny, pomoc w drobnych pracach domowych itp.)
sposób naliczania wynagrodzenia (miesięczne czy wynagrodzenie za godzinę)
wysokość wynagrodzenia
termin i forma wypłacania wynagrodzenia
informacja o tym, kto zajmuje się dzieckiem w czasie jego choroby
sposób rozliczania nadgodzin
opłacanie dojazdu do pracy
długość płatnego urlopu
wyżywienie w czasie pracy (np. Czy niania ma jeść posiłki z dzieckiem, czy może korzystać z podstawowych produktów jak kawa, herbata itp.)
sposób korzystania z urządzeń domowych (np. lodówki, telefonu)
sposób rozwiązania umowy

Ważne jest jednak, żeby wyraźnie zaznaczyć, że zakres obowiązków może ulec zmianie, w zależności od różnych czynników, np. Czasu adaptacji dziecka do nowej sytuacji. Być może dziecko będzie wymagało większej uwagi niani przez jakiś czas, w związku z czym nie będzie mogła np. uprasować ubranek czy ugotować zupy.

Czas na adaptację

Ciężko jest określić minimalny czas potrzebny na adaptację. Mimo, że znacie wasze dziecko najlepiej, nie możecie przewidzieć, jak zachowa się w tej nowej, być może bardzo trudnej dla niego sytuacji. Bądźcie więc przygotowani na to, że adaptacja może zająć więcej niż tydzień. Unikniecie w ten sposób stresu oraz nie będziecie nakładać na dziecko I nianię niepotrzebnej presji. Będzie to także dobry czas dla was, aby lepiej poznać opiekunkę I wspólnie z nią zweryfikować zasady współpracy i zakres obowiązków. Niania w tym czasie będzie mogła poznać dziecko, zwyczaje panujące w rodzinie, rytm dnia dziecka, zadać dodatkowe pytania dotyczące swojej pracy.

Szczera komunikacja

Jeśli coś w zachowaniu niani Cię niepokoi, nie podoba się, jeśli jakaś ważna dla Ciebie zasada nie jest przestrzegana – porozmawiaj z nią o tym od razu. Są sprawy, które można taktownie i spokojnie omówić, wytłumaczyć, dla dobra dalszej współpracy. Z drugiej strony dawaj także niani pozytywne informacje zwrotne. Powiedz, co Ci się podoba w jej pracy, doceń cechę, która Twoim zdaniem bardzo służy jej pracy z dzieckiem. Będzie to dla niani dodatkowa motywacja i sygnał, że widzisz, jak bardzo stara się ułatwić Tobie I dziecku czas rozłąki.

<< Wróć do poprzedniej strony